נתונים של צה"ל שהגיעו לידי המרכז למדיניות הגירה ישראלית בעקבות עתירת חופש מידע חושפים כי בשנת 2019 חלה עלייה דרמטית של קרוב לאלף אחוזים במספר אירועי ההסתננות לישראל מגבול ירדן, בהשוואה לשנים קודמות

על פי הנתונים, בעוד שבשנת 2017 זוהו על ידי כוחות צה"ל עשרה אירועי הסתננות ובשנת 2018 זוהו 13 אירועים בלבד, בשנת 2019 מספר האירועים עלה בצורה דרמטית ועמד על לא פחות מאשר 120 אירועי הסתננות.

יש לציין כי הנתונים מדברים על מספר אירועי הסתננות ולא במספר מסתננים. כיוון שברבים מהאירועים לא מדובר על מסתנן בודד אלא על קבוצות מסתננים, ניתן להעריך כי מדובר במאות רבות של מסתננים. חשוב לא פחות, במקביל לעלייה במספר האירועים שזוהו, חלה ירידה באחוז הניסיונות שסוכלו על ידי הצבא. אם בשנת 2018 סוכלו 10 מתוך 13 אירועים, דהיינו 77% מהאירועים, בשנת 2019 רק 81 מתוך 120 האירועים סוכלו, דהיינו 68% בלבד.

מחקר של צוות המרכז למדיניות הגירה ישראלית חושף כי מדובר בדפוס הדומה באופן מטריד במיוחד לתחילת תופעת ההסתננות מגבול מצרים שבשיאה הגיעה לקרוב לאלפיים מסתננים אריתראים וסודנים בחודש. גם שם, נוצלו נתיבי ההברחה והסתננות שנוצרו במקור בעיקר עבור מסתננים ממדינות אחרות, כגון סין, גאורגיה ותורכיה.

כל הנתונים, העדויות, הגרפים והמשמעויות תוכלו למצוא בדו"ח המלא.

לכתבה בישראל היום – לחצו כאן.

לדו"ח המלא של המרכז – לחצו כאן.